Portfolio

Spektrofotometre Kalibrasyonu

Spektrofotometre Kalibrasyonu

Günümüz teknolojisinde renk ölçümünde kullanılan cihazlara verilen addır. Spektrofotometre isminde Spektro spektrumdan, foto ise ışıktan gelmektedir. Işığın spektrum analizini yani dalga boyu ve yoğunluklarını temel almaktadır. Piyasada spektrometre, spektrograf, spektroskop gibi farklı materyal analizleri için kullanılan cihazlar da mevcuttur.

Spektrofotometre Ne İşe Yarar?

Spektrofotometre, moleküler biyolojide çok sık bir şekilde kullanılan bir çeşit fotometreye verilen bir isimdir. Çözelti içeriğinde bulunan maddenin miktarının tespit edilmesinde kullanır. Bu durumun en temel mantığı, bu ışının ne kadarının çözelti tarafından absorblandığını (soğurulduğunu) bulması ve hazırlanan çözeltiden belirli bir spektrumlarda ışık geçirilmesi temeline dayanır.

Spektrofotometre Nerelerde Kullanılır ?

Spektrometreler birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin, astronomide astronomik nesnelerden gelen radyasyonu analiz etmek ve kimyasal bileşimi çıkarmak için kullanılırlar. Spektrometre, ışığı uzaktaki bir nesneden bir spektruma yaymak için bir prizma veya ızgara kullanır. Bu, gökbilimcilerin birçok kimyasal elementi karakteristik spektral parmak izleriyle tespit etmelerini sağlar. Nesne kendi kendine parlıyorsa, parlayan gazın kendisinin neden olduğu spektral çizgileri gösterecektir. Bu çizgiler, hidrojen alfa, beta ve gama çizgileri gibi onlara neden olan öğeler için adlandırılır. Kimyasal bileşikler ayrıca absorpsiyonla da tanımlanabilir. Tipik olarak bunlar, diğer nesnelerden gelen ışık bir gaz bulutundan geçerken emilen enerjinin neden olduğu, spektrumdaki belirli yerlerde bulunan karanlık bantlardır. Evrenin kimyasal yapısı hakkındaki bilgilerimizin çoğu spektrumlardan gelmektedir.

Çözeltinin içermiş olduğu madde miktarı ne kadar çok olursa daha çok ışın, çözelti tarafından soğur. Spektrofotometre, çözeltinin içinden geçebilen ve çözelti tarafından absorblanmayan ışığın yoğunluğu belirleyerek çözelti içinde aranan maddenin miktarı hakkında önemli bir kantitatif bilgi verir.

Spektrofotometre Çeşitleri Nelerdir?

Spektrofotometrelerin çeşitleri şunlardır;

Emisyon Spektrofotometre

Absorbsiyon spektrofotometresi

NMR spektrofotometresi, X ışını spektrofotometresi, Kütle spektrofotometresi

Elektromanyetik ışımanın en çok tercih edilen çeşitleri, gözle algılayabildiğiniz görünür ısı ve ışık şeklinde algıladığımız infrared ışınlarından meydana gelir.

Spektrofotometre Kalibrasyon veya tamiri için bize ulaşabilirsiniz.

WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara