Portfolio

Yoğun Bakım Hepa Filtresi

Yoğun Bakım Hepa Filtresi

PANEL HEPA FİLTRELER

YÜKSEK DEBİLİ  HEPA FİLTRELER

HEPA FİLTRE KUTUSU

Örnek havanın odaya dağılımı HEPA filtre kutuları üzerinden yapar. Bu nedenle HEPA filtre kutularının doğru seçilmesi, sızdırmaz olarak montajı çok önemlidir.

HEPA filtre kutuları gövde, filtre ve difüzör olmak üzere 3 parçadan oluşmaktadır. Gövde üzerinde tercihe göre üstten veya yandan hava girişine imkan tanıyan kanal bağlantı ağzı bulunur. Altta odaya bakan yüzeyde hava dağılımını temin eden özel perfore veya kanatlı difüzör monte edilebilir. Kullanılan filtreler ise odada istenilen özelliğe göre H10’dan H16’ya kadar farklı standartlarda olabilir.

HEPA filtre kutularının ağırlığı 12-47kg arasında değişmektedir. Ayrıca bütün HEPA filtre kutularına sızdırmazlık testi uygulanmaktadır.

Ancak hepa filtreler montajı yapıldıktan sonra partikül ölçümü, validasyon ve performans ölçümü yapılması gerekir.

Bu nedenle bu ölçümler hepa filtreler için gerekli olan ölçümlerdir.

Filtreleme performansları;

Hepa filtreler kullanıldıkça zaman içerisinde filtreleme performanslarından hiç bir şey kaybetmezler aksine filtre kullanıldıkça filtreleme performansı artar, yani sizler her zaman için hepa filtrelerin filtreleme perfonmasına güvenebilirsiniz (örneğin %99 bir hepa filtre kullanıldıkça %99,97’ye veya daha yukarıya çıkar).

Ancak metal plakalardan oluşan elektrostatik filtreleri çok sık olarak yıkayıp temizlemek gerekir çünkü metal plakalar üzerinde biriken partiküller elektrostatik filtrenin filtreleme performansını olumsuz yönde etkiler ve her gün düşer, sonuç olarak elektrostatik filtrenin filtreleme performansına sürekli olarak güvenemezsiniz (örneğin %95 bir elektrostatik filtre kullanıldıkça ortamın kirliliğine bağlı olarak bir iki gün içerisinde %80’e daha sonraki günler %70’lere veya daha aşağıya düşebilir).

Günümüzde ameliyathanelerde, hastanelerde ve temiz oda uygulamasında filtreleme performansı güvenirliliğinden ve bakım gerektirmeyen yapısından dolayı hepa filtreler kullanılmaktadır.

 

NEM VE HEPA

 

Aşırı nem insanlarda alerjiye, astıma ve romatizmaya yol açar.

Diğer taraftan bakteri ve toz akarlarının hızla üremesine, duvarların nemlenmesine, duvar kağıt ve boyalarının kalkmasına, kapı ve pencerelerin çürümesine, küf üremesine, giysilerin ve ayakkabıların deforme olmasına ve küflenmesine, her türlü ev eşyasında bozulmaya ve metallerin paslanmasına sebep olur.

Bu nedenle insanlar için ideal nem oranı %45 ile %55 arasındadır.

Aynı şekilde aşırı nemin oluşmasına, evde yaşayan insanlarda katkıda bulunurlar.

Bu nedenle bulunulan ortamın sürekli olarak havalandırılması gerekmektedir.

Örneğin dört kişilik bir aile, ortalama olarak evin havasına günde 10 litre nem katar. Ayrıca ortam havasının devamlı havalandırılamaması da nemi arttırır.

 

Yoğun Bakım Hepa Filtresi ve diğer ürünlerimiz için bize ulaşabilirsiniz.

WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara