Portfolio

Ateş Ölçer Cihazı Kalibrasyonu

Ateş Ölçer Cihazı Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Ateş Ölçer (Termometre) Nedir?

Termometre her evde ve sağlık kuruluşunda bulunan; sağlık için oldukça önemli olan bir medikal cihazdır. Birkaç çeşidi vardır. Kullanım şekline ve alanına göre farklılaşsa da hepsinin amacı vücut sıcaklığında oluşan değişimleri tespit etmektir. Bedenimizde oluşan sıcaklık değişimi aynı zamanda sağlığımızla ilgili değişimleri de ifade eder. Örneğin enfeksiyon durumunda vücut sıcaklığımız, vücuda giren zararlı organizmaları yok etmek için yükselecektir. Tıbbi amaçlı olarak vücut sıcaklığını ölçmek üzere üretilen termometreler (ateş ölçerler) olduğu gibi ortamın veya cisimlerin sıcaklığını ölçmek için kullanılan termometreler de vardır. Hem sağlık hem laboratuvar hem de endüstriyel amaçlı kullanılan termometre çeşitleri mevcuttur.

Tıbbi termometre olarak kullanılan ilk alet Galileo Galilei tarafından 1500’lü yılların sonlarına doğru icat edilen ve “su termoskopu” olarak adlandırılan cihazdır. 1625 yılında, bir İtalyan hekim o günün termometresi üzerinde milimetrik derecelendirme yapmıştır. Bu sayede hastaların vücut sıcaklığının hassas bir şekilde ölçülmesi mümkün olmuştur. Yaklaşık dört asırdır kullanılan ateş ölçerler, günümüzde farklı çeşitleri ve kullanım şekilleriyle ihtiyaca yönelik çözümler sunmaktadır.

Ateş Ölçer (Termometre) Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde cıvalı, alkollü ve dijital olmak üzere en çok bilinen üç farklı termometre çeşidi vardır. Eskiden dijital ürünler az üretildiği için cıvalı olanlar yoğun olarak kullanılıyordu. Sonrasında teknolojinin gelişmesiyle dijital ürünler piyasada yaygınlaştı. Cıvanın da sağlığımıza zarar verebilme riskine karşı artık çoğunlukla dijital modeller tercih ediliyor. Dijital olmayan ve yaygın kullanılan çeşit ise alkollü termometredir. Bunlar cıvalı olan modelden daha sonra üretilmiştir ve göstergesi genel olarak kırmızı renk alkolden oluşur.

Ateş Ölçer Cihazı Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Categories
WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara