Portfolio

Cmm Ölçüm Cihazı Kalibrasyonu

Cmm Ölçüm Cihazı Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

3 Boyutlu CMM  Nedir?

CMM (Coordinate Measuring Machine), Koordinat ölçme sistemi olarak bilinen bu sistem

Kartezyen koordinata göre ölçüm yapmaktadır. X, Y ve Z ekseninde hareket eden sistemin proba bağlı kafası 360

derece kendi ekseninde dönerek çok yönlü ölçüm imkânı sunmaktadır. Bilgisayar kontrolü ile kafa otomatik olarak

yönlendirilir ve parça üzerine temas ettiğinde otomatik olarak nokta alınır. Elde edilen noktalar ile geometriler oluşturularak boyutsal ölçümler yapılır. CAD datalı ve CAD datasız ölçüm yapılabilmektedir. CAD datalı ölçüm planlandığında bu plan otomatik olarak tekrar ettirilebilir. CMM tezgâhları boyutsal ölçümler arasında yüksek hassasiyete sahiptir. 1 mikron hatta daha altında hassasiyetinde ölçümler yapılabilir.

Taşınabilir CMM Nedir?

Taşınabilir CMM cihazları sabit CMM cihazları gibi koordinat ölçme mantığı ile çalışır. Genellikle 6, 7 veya 8 eksenli olan bu sistemler eksenlerinde bulunan sinyal üreticiler ile veriyi toplarlar. Eksen sayısı arttıkça hassasiyetleri azalır. Sistem ucunda bir prob ile parça yüzeyine temas ettirilir bu esnada tetiğe basılarak bu kotanın koordinatı elde edilir. Bu noktalar ile istenilen geometriler oluşturularak ölçüm yapılır. (Düzlem, daire, silindir, vektör, küre vs.)
Ölçüm çalışması CAD data ile veya CAD data olmadan yapılabilir. CAD data ile ölçüm yapılacağı zaman referanslama sistemleri kullanılarak CAD data ve sistemin uzaydaki konumu eşleştirilir. Bu yöntemlere genel olarak;

  •  RPS
  •  3-2-1
  •  Bestfit gibi isimler verilir.

Farklı programlarda farklı isimler ile kullanılabilir. Eğer CAD data olmadan ölçüm yapılıyorsa parça önce koordinat sistemine oturtulur X,Y ve Z düzlemleri belirlenir. Sonrasında istenilen ölçüm yapılabilir. Basit ölçüler alınacağı durumlarda koordinat sistemine oturtmadan da ölçüm yapılabilir.

Cmm Ölçüm Cihazı Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

 

WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara