Portfolio

Refraktometre Kalibrasyonu

Refraktometre Kalibrasyonu

Refraktometre Nedir? Ne işe yarar?

Refraktometre’nin ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle basit bir Fizik kuralını hatırlamamız gerekiyor. Bildiğiniz gibi ışık bir ortamdan diğerine geçerken yön değişikliği yapar. Bu değişiklik sırasında hızında bir değişimde gerçekleşir. Daha akademik dille söylemek gerekirse , “Işığın farklı ortamlara geçerken yön değiştirmesi olayına kırılma, ışığın boşluktaki hızının madde içerisindeki hızına olan oranına ise kırılma indisi denir. Her ortamın kırılma indisi farklıdır. Bu iki cümle refraktometrelerin çalışma prensibidir.

İngilizce Refract (Kırılma) kelimesinden türetilen Refractometer kelimesi dilimize Refraktometre olarak geçmiştir. Refraktometre kelimesinin Türkçe olarak tam karşılığına kırılım ölçer diyebiliriz.

Refraktometre ile ölçüm yapmak, yağ, meyve suyu gibi gıda ürünlerini analiz etmekte, şeker ürünleri sanayisinde , eczacılık alanında, kimya sanayinde oldukça önemlidir. Katı veya sıvı maddelerde, katı madde miktarı ölçümü, refraktif index ölçümü, şeker miktarı ölçümü,su miktarı ölçümü, kırılma indisi ve brix aralıklarının ölçümü amacıyla çeşitli refraktometreler vardır.

Piyasada gıda, kimya, ilaç vb. alanlarda yoğun olarak ve sıkça kullanılmaktadırlar. Gıda endüstrisi alanında bal , reçel , şarap, meşrubat, yemeklik yağlar , meyve suları gibi birçok üretim alanında kullanılmaktadır. Örneğin, yemeklik yağlar ile çözünebilir yağların kırılma indisleri ölçümlenerek, saflık dereceleri ve acılık dereceleri tespit edilmekte ve işlem yapılmaktadır.( Bir sıvı yağın acılaşma derecesi yükseldikçe kırılma indisi de yükselir).

Refraktometreler kullanılacakları alanlara göre görsel ve boyutsal farklılıklar göstermektedirler.

Refraktometre çeşitlerini ise şu şekilde sayabiliriz.

  • Abbe Tipi Refraktometreler (Manuel ve Dijital çeşitleri bulunmaktadır)
  • El Tipi Refraktometreler (Dürbünlü ve Dijital çeşitleri bulunmaktadır)
  • Sıcaklık Ayarlamalı Dijital Refraktometreler

Refraktometre Kalibrasyonu veya bakımı

Kalibrasyonu veya Bakımı

Refraktometre Kalibrasyonu için bize ulaşabilirsiniz.

WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara