Portfolio

PH Metre Kalibrasyon ve Tamiri

PH Metre Kalibrasyon ve Tamiri

PH kavramı 1909 yılında Danimarkalı bir kimyagerin tanımlaması ile hayatımıza girmiştir.

Günlük hayatımızın içinde, hayati sıvı olarak tükettiğimiz suyun pH değerinin ne kadar önemli olduğunu duymayanımız yoktur. Sabun, şampuan gibi kozmetik ürünlerin pH seviyesini belirten ibareler ambalajlarda bulunmaktadır. PH metre ölçümlerinin önemli olduğu diğer alanlardan bazıları ise; gıda, atık madde, tarım, hayvancılık, biyoteknoloji, galvanizasyon, yüzme havuzları, osmosis tesisleridir.

PH Metre Nedir?

Çözetilerdeki asit ve baz oranı pH seviyesini verir. İngilizce olarak geniş ismi Power of Hydrogen olan pH, ölçüldüğünde çözeltinin asidik, bazik ya da nötr oluşuna dair bilgiyi verir.

Çözeltilerin asitlik ve alkalinliği 0 ile 14 arasındaki değerlerden birine denk gelecek düzeyde ölçülür. PH metre cihazı elektrot ile aldığı elektriksel sinyal değerini

pH birimine çevirerek potansiyometrik bir ölçüm sağlar. Ölçümünde algılama elektrotu ve referans elektrotunun sağladığı gerilimler arasındaki fark pH değerini verir.

Yüksek iletken özelliğie sahip çözeltilerde platinium tipi diyafram, sulu çözeltilerde seramik diyafram tipi kullanılır. PH elektrotlarının (pH metre probu) üzerinde bulunan cam membranlar kullanım şekline göre değişkenlik gösterir. Düşük direnç sağlayan küre şeklinde membran, yüksek direnç özelliği bulunan kubbe şeklinde membran, yüzey üzerindeki ölçümlerde yüksek direnç sağlayan düz membran, mayalayıcı elektrotlar alanında uygulanan orta seviyede direnç

sağlayan silindir membran, yarı katı ürünlerde batırmak üzere kullanılan mızrak şeklinde membran, düşük dirençli, dayanıklı koni şeklinde membran çeşitleri bulunmaktadır.

PH Metre Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

PH metre seçiminde kullanacağınız yüzey, ölçümü gerçekleşecek ürün ve ortamın durumu bağlayıcı etkenlerdir. Bu nedenle seçimini doğru yapmak, ölçümün doğruluğunu sağlamak ve cihazın kullanım ömrünü arttırmak için önemlidir.

Ph Metre Kalibrasyon veya Tamiri

İletkenlik Ölçer Kalibrasyon veya Tamiri

Ph Metre Kalibrasyon ve Tamiri için bize ulaşabilirsiniz.

 

WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara