Portfolio

Multimetre Cihazı Kalibrasyonu

Multimetre Cihazı Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Multimetre nedir ?

AVOmetre ya da Multimetre, voltmetre, ampermetre ve ohmmetre cihazlarının yaptığı işlemleri tek cihaz ile yapmanızı sağlayan cihazdır. Yani ayrı ayrı ölçüm cihazları yerine bir adet Multimetre ile devredeki akımı, gerilimi ve direnç büyüklüklerini hesaplayabilirsiniz.

Multimetreler elektronik dünyasındaki en önemli ve en faydalı cihazlardan biridir. Devrenizde kullandığınız elemanların doğruluğunu sınamada veya bir noktadaki elektronik sorununun tespitinde sık kullanıldığından hayat kurtarıcı çözümler sunabilmektedir. Multimetre kullanmak elektronik projeleri için çok faydalıdır ve olmazsa olmazdır.

Ek olarak bazı multimetrelerle transistör kazancını, sıcaklığı, diyotları, kondansatör-indüktör akım kapasitelerini hesaplamak da mümkündür.

Multimetreler analog ve dijital olmak üzere iki çeşittir;

Analog Multimetreler;

Analog multimetreler, skalalı bir arayüze sahiptir. Skala gerilim değişimlerini gösterme konusunda görsel açıdan avantajlı olsa da, bozulma ihtimali yüksektir. Bundan dolayı günümüzde skalalı multimetreler çok tercih edilmemektedir, dijital multimetreler her bakımdan daha öndedir. Yazımızda dijital multimetrelerden sık sık bahsedeceğiz.

Dijital Multimetreler;

LCD ekran arayüzüne sahiptir. Dijital arayüz hem değer okumayı kolaylaştırdığından, hem de daha dayanıklı olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Tahmin edeceğiniz üzere, dijital multimetreler gerek kalite gerek özellikleri bakımından çeşitli sayıda modellerle piyasada bulunmaktadır.

Avometre ile Multimetre farkı var mıdır ?

Avometre ve Multimetre tamamen aynı cihazlardır.  Multimetre Türkçe lügatına katılırken Avometre adını almıştır. Dikkatli okuyucularımız farketmiş olabilir ; “Avo” amper, volt, ohm birimlerinin baş harfleri esas alınarak türetilmiş bir kelimedir

Multimetre Cihazı Kalibrasyonu ve diğer Elektriksel Cihazların Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara