Portfolio

Lensmetre Kalibrasyonu

Lensmetre Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Lensmetre: Lensmetrenin amacı bir kontakt lensin reçete edilen özelliklerini ölçmektir. Manuel ve otomatik olarak birçok tipi mevcuttur. Manüel lensmetrelerde kullanıcı odaklamayı kendisi yapar. Birbirine dik açı yapan iki açıdan ölçüm yapılır. Amerikan tipi aletlerde hedef görüntü bir çarpı şeklinde, Avrupa tipi aletlerde ise nokta ya da ışınsal şekildedir.

Kullanma şekilleri aletten alete değişse de, temel adımlar olarak aşağıdaki şekildedir:

1. Kontakt lens lensmetrenin tablasının üzerine konveks yüzü yukarıya gelecek şekilde konur. Lensin çarpık durmaması önemlidir.

2. Kontakt lensin siferik değerinin bulunması : Dioptri ölçüm çarkı O’dan hedef görüntünün primer meridyeninin net olduğu yere kadar götürülür ve ölçüm yapılır.

3. Diğer meridyenin net olduğu noktaya gidilir ve ölçüm yapar.

4. İlk ölçüm siferik değer, ilk ölçüm ile ikinci ölçüm arasındaki değer ise silindirik değerdir.

5. Aks ölçümü hedef çizgi ya da noktanın astigmatın derecesinin ölçüldüğü ikinci ölçüm ile birlikte yapar.

6. (Varsa) kontakt lensin içindeki prizma hedef görüntünün konsantrik dairelere göre dönmesinden tespit eder.

7. Yukarıdaki metot ile ölçüm; + siferik değer üzerine silindir, ya da siferik değer üzerine + silindir değer olarak yapar.

Lensmetre kontakt lensin arka verteks kırma gücünü tespit için de kullanır. Bazı modellerde lensin sabit kalmasını sağlayacak şekilde kenarını tutacak ataçmanlar vardır. Ataçman olmayan modellerde kullanıcı kontakt lensi başparmağı ile işaret parmağı arasında sabit tutmak zorundadır. Bu ölçüm sırasında bazı hatalar oluşur, çünkü lensin konkav yüzünü direkt olarak lensmetreye çevirmek mümkün olmamaktadır. Güvenilir ölçüm ancak yüksek dioptrili kontakt lenslerde mümkündür. Otomatik olarak lensin siferik değerini, silindirik değerini ve aksini ve prizmasını ölçen otomatik lensmetreler de vardır. Bu aletlerde kullanıcının netlemesi ve bir hedef görüntüye bakması gerekmediğinden dolayı, çok daha az eğitim ve kullanım becerisi gerektirirler. Kontakt lens bilgisi dijital bir ekrandan ya da kağıda basılarak elde eder.

Lensmetre Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Categories
WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara