Portfolio

Elmendorf Yırtılma Test Cihazı

Elmendorf Yırtılma Test Cihazı kalibrasyonu ve cihaz satışı için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Tekstil ürünlerinde kullanılan kumaşın yırtılma kuvvetine karşı mukavemet testleri farklı şekillerde yapılmkatadır. Örneğin bu testler, sabit hızlı hareket eden kumaşın mukavemetini ölçen dinamometreler kullanılarak yapılabilir. Ya da Elmendorf ( Yırtılma Test Cihazı) cihazı kullanarak da yapılabilir.

Düşen sarkaç adı da verilen Elmendorf Cihazı, genelde mukavvalarıın ve oluklu kartonların yırtılma dirençlerini tespit etmek amacı ile tasarlanmıştır. Çalışma sistemi enerjinin korunması yasasını esas almaktadır. Kumaş kesitinin ağırlık merkezi belli bir yüksekliğe çıkartılır ve daha sonra kesit serbest bırakılarak kumaşın yırtılması sağlanır. Kumaşı yırtan kuvvet, cihazın göstergesinden okunur.

Numune hazırlamak için cihaza ait numune kesme şablonları vardır.

Elmendorf yöntemi ile kumaşlarda yırtılma mukavemeti tayin edilirken kumaşa ani bir kuvvet uygulanır ve kumaşta oluşan yırtıktan belli uzunlukta tek bir yırtığa doğru ilerlemenin olması için gerekli olan yırtılma kuvveti ölçülür.

Yırtılma mukavameti  testi sırasında atkı yönünde kesilen kumaş örneğinde çözgü ipliklerinde kopma meydana gelmektedir. Bu yüzden, atkı yönünde yırtılma mukavemet değeri, çözgüdeki mukavemet değeri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bir çok kumaşın atkı yönündeki yırtılma mukavemet değerleri daha yüksek çıkmaktadır.

Tekstil ürünlerinin ana malzemesi olan kumaş, ürünün kullanımı sırasında çeşitli etkiler yüzünden yırtılma ile her zaman karşı karşıyadır. Doğal olarak yırtılan bir kumaşın değeri düşer. Yırtılan kumaş ya ıskartaya ayrılır ya da yamanır, ama bu durumda ancak ikinci sınıf işlerde kullanır. Yırtılma mukavemeti kumaşın yapısı ile ilgilidir.

Numune hazırlamada kullanılan kesme kalıpları ve kesme bıçakları mevcuttur.
Pendulumların Özellikleri;

800 cN (1,75 lb)
1600 cN (3,5 lb)
3200 cN (7,0 lb)
6400 cN (14 lb)

İLGİLİ STANDARTLAR
BS 4253, BS EN ISO 13937-1, BS 4468, ASTM D1424, DIN 53862, M&S P29, ISO 9290, ISO 4674-2, ASTM D5734, NF 609-149, ISO 9073-4, ASTM D689, DIN 53128, EN 21974, ISO 1974, JID P8116, TAPPI T414, SCAN P11

Kalibrasyonunu ve satışını yaptığımız diğer tekstil ve ölçüm cihazlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Elmendorf Yırtılma Test Cihazı kalibrasyonu ve cihaz satışı için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara