Portfolio

Manometre Kalibrasyonu

Manometre Kalibrasyonu

Manometre, gaz veya sıvı akışkanların basıncını ölçmek için kullanılan alettir. “U” şeklindeki bir borudan meydana gelir. Boru içinde bulunan sıvı, akışkan tarafından, uygulanan basınca bağlı olarak seviye değiştirir. İki koldaki seviye farkı önceden hazırlanan ölçekli bir cetvelde ölçülerek basınç bulunur.

Vakum ölçümü için kullanılan tekniklerin birçoğu basınç ölçüm aralığı içinde uygulanabilirdir.

Manometre nedir neyi ölçer?

Manometre, sıvı ya da gaz akışkanlarının gösterdiği basınçları ölçmeye yarayan bir alet olup, U şeklinde bir yapıya sahiptir. Bu yapı içerisin de yer alan sıvı, uygulanan basınç kuvvetine göre seviyesini değiştirmektedir.

Manometre ne ölçer örnek?

Basınç ölçerler, vakum ölçebilen basınç ölçerlere ise vakummetre denir. Hem vakum hem manometre ölçebilen manometrelere ise manovakummetre denir. Manometrelerin hepsinin sınıfı yani class değeri vardır ve bu sınıfa göre kalibre edilmesi gerekmektedir. Kalibrasyon manometrelerin doğruluğunu öğrenmek adına çok önemli bir işlemdir.

Nerelerde Kullanılır ?

İç tesisatta pek rastlamadığımız manometre, merkezi sistemli binaların kazan dairelerinde veya regülatörün bulunduğu yerlerde. Manometrenin bir diğer kullanım alanı ise sağlık sektörüdür. Hastanın kan basıncı ve son yollarındaki basıncı izlemek için kullanılan aletlerin üzerinde manometre yer alır.
Manometre Çeşitleri;
Çalışma sistemlerine göre üç çeşit manometre vardır. Bourdon tüplü manometre, diyaframlı manometre dijital manometreler, basınç transmitterleri ve fark basınç manometreleri.
Manometre kalibrasyonu için bize ulaşabilirsiniz.
Diğer kalibrasyon hizmetlerimize buradan ulaşabilirsiniz.
WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara