Portfolio

İzolasyon Test Cihazı Kalibrasyonu

İzolasyon Test Cihazı Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

İZOLASYON TESTİ NEDİR? (YALITIM TESTİ NEDİR?)

Eğer izolasyon testi nedir nasıl olur sorusunu kısaca yanıtlayacak olursak; elektrik enerjisiyle çalışan

ekipmanlarda, iletken ve yalıtkan bölümler ile birbirine göre yalıtımlı iletken kısımların arasına, standartların

öngördüğü seviyede dış kaynaklı gerilim uygulanarak elde edilen izolasyon direnci ölçüm sonuçlarına dayanarak yapıldığını söylenir.

Normal çalışma koşullarında gerilimli olan bölümler ile normalde gerilim altında olmayan kısımların yalıtımının sağlanması gerekir. Her ne olursa olsun, enerji taşımayan bölümlere dokunma ile canlıların zarar görmelerini

önlemek için standartlarda belirtilen izolasyon testleri (yalıtım testleri) yapmalı, bütün güvenlik önlemleri alınmalıdır.

İZOLASYON TESTİ NASIL YAPILIR? (YALITIM TESTİ NASIL OLUR?)

Basit olarak izolasyon direnci (yalıtım direnci) ölçümü, dielektrik malzemeye DC gerilim uygulanarak yapar. Dielektrik malzemenin geçirdiği akımın ölçülmesi akabinde uygulanan gerilim üzerinden ohm kanununa göre hesaplanan direnç, izolasyon ya da yalıtım direncidir.

Eğer kablo izolasyon testi nasıl olur sorusunu cevaplayacak olursak; her bir kablonun birbirine karşı ve toprağa karşı izolasyonlarının kontrol edilmesiyle olur denir. Bu şekilde fazlar arası, faz-toprak arası, faz-nötr arası izolasyonun sağlanıp sağlanmadığı tespit etmiş olur.

PANO İZOLASYON TESTİ NASIL YAPILIR? (PANO YALITIM TESTİ NASIL OLUR?)

Elektrik devresi ile izolasyonu ya da yalıtımı sağlayan maddelerin, kaçak akım oluşumunu engellemesi gerekmektedir. İzolasyon direnci veya yalıtım direnci ölçülürken kullanılması gereken gerilim 1000 V seviyesinde olmalıdır.

TRAFO İZOLASYON TESTİ (TRAFO YALITIM TESTİ)

Trafo sargılarının birbirlerine karşı ve toprağa karşı izolasyonlarının durumunun tespit edilmesi ve işletme koşullarına etkisinin kontrol edilebilmesi için Trafo izolasyon testi ya da yalıtım testi yapılmalıdır.

İzolasyon direnci ölçümlerinde elde edilen sonuçlarla birlikte, periyodik aralıklarla yapılan ölçümlerin karşılaştırılmasıyla, transformatörün izolasyon durumu ile ilgili değerlendirmelerin yapılması gereklidir.

İzolasyon Test Cihazı Kalibrasyonu için bize buradan ulaşabilirsiniz.

WordPress Theme built by Shufflehound.                                                                                                                     © Copyrigh © Tüm Hakları Saklıdır.  AKZEN KALİBRASYON ®
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. Hemen Ara